Jak numerować strony w programie Microsoft Word?

Jak numerować strony w programie Microsoft Word?

Numeracja stron jest przydatna przy tworzeniu dłuższego dokumentu, ale nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Pokażemy, że nie jest to wcale trudne.

Zapewne korzystacie z dokumentów tekstowych Word z pakietu Microsoft Office. Zwykle są to proste teksty na potrzeby szkoły czy uczelni. Gorzej, gdy przychodzi do stworzenia długiego dokumentu, jak praca dyplomowa albo raport w pracy. Wtedy przydaje się stworzenie automatycznej numeracji stron bez zagrożenia utraty całego formatowania tekstu. Oto, jak tego dokonać.

1. Zastosuj odpowiednie style

Zasadą numer jeden przy automatycznym numerowaniu stron jest stosowanie się do zdefiniowanych stylów programu Word. Należy je zmodyfikować wcześniej lub stosować się do tego, co jest.

Warto zadbać o to już na samym początku tworzenia dokumentu tak, aby zgodnie ze stylami tworzyć nagłówki rozdziałów i podrozdziałów. Jeszcze przed tworzeniem powinniśmy mieć jasną strukturę naszego dokumentu. Poniżej znajduje się animacja, która pokazuje, jak z tych opcji korzystać:

Zastosuj style

2. Dodaj spis treści

Następnie należy dodać spis treści, który znajdziemy na karcie Odwołania w grupie Spis treści. Wybierzmy jeden z rodzajów spisu treści i przejdźmy dalej.

Dodaj Spis treści

Jeśli w trakcie pisania układ tekstu się zmieni, dodamy ilustracje lub nowe podrozdziały, to należy zaktualizować spis treści, klikając przycisk Aktualizuj spis treści.

Aktualizuj spis treści

3. Dodaj numerację stron

Po spisie treści należy dodać numerację stron do dokumentu. Na karcie Wstaw w grupie Nagłówek i Stopka kliknij przycisk Numer strony. Następnie wybierz, czy numeracja ma się znajdować u góry, czy na dole dokumentu, oraz jej format. W przykładzie ustawiliśmy automatyczną numerację w prawym dolnym rogu.

Dodaj numerację stron

4. Przejdź do opcji edycji nagłówka i stopki, aby zmienić wyświetlanie numeracji na pierwszej stronie

W przypadku złożonych dokumentach często chcemy, aby strona tytułowa nie wliczała się do numeracji.

Po pierwsze należy usunąć wyświetlanie numeru stron na pierwszej stronie, klikając dolną stopkę i ze wstążki wybierając opcję Inne na pierwszej stronie.Edytuj nagłówek i stopkę

5. Edytuj format numeracji stron

Teraz wróć do karty Wstaw, kliknij przycisk Numery strony i wybierz pozycję Formatuj numery stron.

Edytuj Format numeracji strony

W sekcji numerowanie stron zaznacz pole Rozpocznij od i w polu tekstowym wpisz 0.

Rozpocznij od

I kolejny problem z Microsoft Wordem rozwiązany! Teraz wiesz, jak wprowadzić numerację stron do swojego długiego dokumentu tak, żeby strona główna nie była numerowana. To bardzo wygodna i użyteczna umiejętność.

Automatyczna numeracja stron nie jest prosta. Kluczem do sukcesu jest tutaj przygotowanie dokumentu do dużego tekstu jeszcze przed rozpoczęciem pisania i odpowiedniego korzystania ze stylów.

Jeśli często korzystacie z Microsoft Office to sprawdźcie także nasze inne porady!

Zobacz także:

Sztuczki Windows: dodawaj karty w Eksploratorze Windows

Sztuczki Windows: jak zmienić dźwięk uruchamiania i zamykania systemu w Windowsie 8 i 8.1

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji