Microsoft Touch-Office dla tabletów: fakty i plotki

Microsoft Touch-Office dla tabletów: fakty i plotki

Microsoft pracuje nad wydaniem Office Touch dla tabletów z systemem Windows. Wersja dla iPada już istnieje, teraz czas na wersję przeznaczoną dla tabletów z Windowsem 8. W tm artykule podsumujemy wszelkie informacje na temat nowego pakietu Office.

Microsoft Office 2013 posiada pewne udogodnienia dla obsługi dotykowej, jednak nie pozwalają one w pełni komfortowo pracować na tabletach. Wkrótce to się jednak zmieni dzięki nowej wersji programu przeznaczonej tylko dla tabletów.

Nazwa i data premiery

Paul Thurrott, ekspert od rozwiązań Microsoftu, nazywa nową wersję pakietu biurowego po prostu Office Touch (nazwa kodowa to ponoć Gemini). Premiery należy spodziewać się wiosną 2015 roku wraz z debiutem systemu Windows 9.

Oficjalne i nieoficjalne zrzuty ekranu

Do kwietniowej konferencji BUILD Office Touch był wyłącznie niepotwierdzoną plotką. Jednak w trakcie jej trwania Microsoft pokazał pierwsze screeny z nadchodzącej wersji aplikacji PowerPoint.

Microsoft PowerPoint Touch dla systemu Windows zaprezentowany na konferencji BUILD

Już na pierwszy rzut oka widać, że wersja dla tabletów z Windowsem będzie zawierać znacznie więcej funkcji niż wersja, która pojawiła się na iPadzie i zapewne pojawi się na Androidzie. To wyjaśnia długi okres pracy nad projektem.

Kolejne nieoficjalne zdjęcia wyciekły w maju z wewnętrznej prezentacji Microsoftu. Tutaj też widać charakterystyczne wstążki i mnogość opcji.

Kolejne screeny pokazują wersję we wczesnym stopniu rozwoju, być może nawet sprzed 2013 roku. Widać wyraźnie jednak, że Microsoft chce, aby korzystanie z Office’a było podobne na każdej platformie.

Office Touch dla Windows: jakie aplikacje będą dostępne?

Według poufnych raportów Microsoft pracuje nad dotykowym interfejsem dla wszystkich wiodących aplikacji Office’a, czyli Worda, Excela, PowerPointa, OneNote’a, Outlooka, Publishera oraz Lynca. Już istniejąca aplikacja OneNote doczeka się drugiej wersji z większą liczbą funkcji. Nie wiadomo jeszcze, czy charakterystyczne okrągłe menu z OneNote’a pojawi się we wszystkich nowych aplikacjach na czele z Wordem i Excelem.

Dotykowa obsługa kołowego menu już jest obecna w OneNote App.

DirectX dla dobrej grafiki i sprawnej obsługi

Podczas konferencji BUILD Kirk Koenigsbauer z zespołu odpowiedzialnego za Office’a poinformował, że nowy pakiet będzie korzystał z bibliotek DirectX. Najnowsza wersja DirectX ma zapewniać w grach i programach pochodzących z Windows Store optymalne działanie i stabilność przy wysokiej jakości grafice. Dzięki DirectX nowy Office Touch powinien działać bez zająknięcia na tabletach z Windowsem 8.1 lub nowszym.

Możliwe: rozszerzona obsługa dotyku i rysika

Na prezentacji, która wyciekła z Microsoft Research, możemy zauważyć narzędzia działające w oparciu zarówno o palce, jak i rysik. Dla niektórych funkcji będzie można połączyć dotyk palcami z pracą z rysikiem, aby wykonywać zadania szybciej. To dobre dla zaawansowanych użytkowników, a także zwiększenie możliwości tabletu Surface Pro 3, który wspiera właśnie rysik.

Microsoft długo pracuje nad Office Touch dla Windows, ale trudno się dziwić, to ich sztandarowy produkt dla biznesu. Firma z Redmond chce mieć pewność, że stworzy świetne rozwiązanie dla tabletów. A czy w 2015 roku nie będzie na to za późno? O tym zdecydują klienci, którzy wybiorą pomiędzy iPadem, Microsoftem, a dokumentami Google.

Zobacz także:

Office Online: Darmowa wersja Microsoft Office w przeglądarce

Microsoft Office dla iPada: czy pakiet biurowy na iOS ma sens?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji