Sześć ciekawych opcji programu Microsoft Word, które ułatwią jego codzienne użytkowanie

Sześć ciekawych opcji programu Microsoft Word, które ułatwią jego codzienne użytkowanie

Kto z nas nigdy nie rwał sobie włosów z głowy, gdy Microsoft Word odmawiał posłuszeństwa? Przedstawiamy 6 porad, które pozwolą nam zapanować nad Wordem 2010 i 2013.

Pakiet biurowy Microsoft Office rządzi niepodzielnie, mimo że nie każdy potrafi z niego w pełni korzystać. Używają go licealiści, pracownicy biurowi oraz specjaliści. U nikogo nie może zabraknąć Worda. Stał się on podstawowym edytorem tekstu, który za nic w świecie nie chce zejść z pierwszego miejsca mimo usilnych starań wielu konkurentów.

Wszystkich, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z tajnikami Worda, a którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej niż w zwykłym poradniku, zapraszamy do przeczytania naszyego tekstu o sześciu opcjach edycji wartych zapamiętania!

Definiowanie ustawień domyślnych narzędzia wklejania tekstu w Wordzie

Różne czcionki, inne formatowanie akapitu czy pomieszany kolor tekstu. Wklejanie różnych elementów tekstu do Worda potrafi szybko zamienić się w koszmar.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przed wklejeniem żądanego tekstu Microsoft Word proponuje trzy opcje wklejania: Zachowaj formatowanie źródłowe, Scal formatowanie oraz Zachowaj tylko tekst.

Domyślnie program korzysta z pierwszej opcji, czyli Zachowaj formatowanie źródłowe, które zostanie również wykorzystane przy użyciu skrótu klawiaturowego Ctrl + V.

Opcje wklejania tekstu

Istnieje jednak sposób, aby zmienić domyślne ustawienie kopiuj-wklej. Jeśli często korzystamy z takiej opcji, warto ustawić swój najczęściej wybierany rodzaj wklejania tekstu.

Aby zachować tylko nieprzetworzony tekst, należy włączyć w opcjach Zachowaj tylko tekst.

Aby to wykonać, należy wybrać kartę Plik w lewym górnym rogu, następnie kliknąć polecenie Opcje oraz pozycję Zaawansowane. Po przewinięciu dość długiej listy opcji, znajdziemy sekcję Wycinanie, kopiowanie i wklejanie.
Z rozwijanej listy dla opcji wklejania wybieramy pozycję Zachowaj tylko tekst i zatwierdzamy przyciskiem OK.

Opcje wklejania tekstu

Ręczne dostosowanie odstępów między wierszami oraz akapitami

Microsoft Word automatycznie dostosowuje odstęp pomiędzy akapitami, którego w pierwszym momencie nie można zmienić. Jest jednak taka możliwość.

Przydaje się ona na przykład podczas układania niestandardowego CV. Wtedy z pomocą przyjdzie nam ręczne ustawienie odstępów pomiędzy akapitami.

Zaznacz wybraną część tekstu, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Akapit.

Opcje Akapit

W zakładce Wcięcia i odstępy przejdź do sekcji Odstępy. Tutaj możesz ręcznie ustawić dowolny odstęp, jaki ma wystąpić przed i po akapicie

Zmiana odstępów międzyakapitowych

Zmiana wielkości liter w kilku kliknięciach

W Wordzie istnieje również opcja Zmień wielkość liter dla dowolnego wyrazu bądź zdania. Pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo czasu, który poświęcało się na ręczną poprawę takich błędów.

Wybierz pojedyncze słowo lub zdanie. Wystarczy, że umieścisz kursor w miejscu jego wpisania. Następnie na karcie Narzędzia główne, w grupie Czcionka, kliknij przycisk Zmień wielkość liter kryjący się pod ikonką Aa.

Znajduje się pod nim pięć opcji: Jak w zdaniu, małe litery, wielkie litery, jak nazwy własne oraz zamiana na małe/wielkie. Mamy zatem sporo możliwości wyboru. Pamiętaj, że podobny efekt możesz uzyskać, korzystając ze skrótu klawiaturowego Shift + F3.

Zmiana wielkości liter

Automatyczne tworzenie spisu treści

Aby stworzyć prosty i przejrzysty spis treści, wcale nie potrzeba wiele wysiłku. Należy jednak przemyśleć strukturę tekstu i od samego początku wprowadzać ja w życie. Microsoft Word oferuje wiele różnych stylów, z których warto skorzystać.

Tytuł, podtytuł, akapit, cytat, itp. To cała masa różnych rodzajów stylów, które pomagają zapanować nad tekstem. Jeśli chcesz, aby Microsoft Word szybko i bezproblemowo stworzył za Ciebie spis treści, to pamiętaj, aby swoim rozdziałom i podrozdziałom nadawać odpowiednie style – Nagłówek 1, Nagłówek 2 itp., w zależności od stopnia zagłębienia danego rozdziału.

Style Worda

Po ostylowaniu tekstu przychodzi czas na stworzenie spisu treści. Aby to zrobić, wybierz kartę Odwołania, kliknij przycisk Spis treści w grupie o tej samej nazwie i wybierz odpowiadający Ci rodzaj spisu.

Automatyczny spis treści

Przenoś z łatwością całe akapity

Korzystanie z domyślnych stylów wbudowanych w Microsoft Word pozwala na prawidłowe stworzenie spisu treści poprzez kilka prostych kliknięć. Jeśli opatrzyliśmy nasz tekst stylami nagłówkowymi, to możemy dzięki temu również przenosić całe akapity, bez narażania układu dokumentu na jakieś dziwne zmiany.

Wybierz ostatnią kartę na wstążce, Widok, i kliknij przycisk Konspekt.

Konspekt

Dokument przechodzi w tryb widoku konspektu, pozwalając przenosić całe akapit w dowolne miejsce bez naruszania wybranego formatowania. Innymi słowy – możemy zmienić kolejność nagłówków oraz tekstu, przesuwając je dowolnie w dół lub w górę.Konspekt

Usuń menu, które wyskakuje po zaznaczeniu tekstu

Powtarzając wiele czynności w tekście, z pewnością widzieliście już minipasek narzędzi, który pojawia się po zaznaczeniu dowolnego tekstu.

Minipasek narzędzi

Menu to zawiera skróty najczęściej używanych opcji do edycji czcionki, koloru czy rozmiaru liter. Wydaje się ono bardzo przydatne, jednak w praktyce mało kto i tak z niego korzysta, nie wiedząc, w jaki sposób się ono pojawia, bądź przypadkowo klikał w jakąś opcję.

Jeśli chcesz się go pozbyć, wystarczy kilka prostych kroków, aby to uczynić. Wybierz kartę Plik, następnie polecenie Opcje i sekcję Ogólne (która wyświetla się od razu). Wystarczy tylko odznaczyć pierwszą opcję Pokaż minipasek narzędzi przy zaznaczaniu i gotowe!

Ukryj Minipasek narzędzi

Zapamiętując te 6 prostych wskazówek dla Microsoft Word, z pewnością zaoszczędzimy cenne minuty na długiej i męczącej edycji tekstu. A może właśnie takie drobne szczegóły zadecydują, że ktoś zwróci uwagę na Twoje CV czy list motywacyjny? Warto się zatem do tego przyłożyć.

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji